Tüp bebek yöntemi, normal yollarla gebe kalamayan kişilerin tercih ettiği yöntemlerdendir. Tüp bebek yöntemiyle embriyo transferi yapıldıktan sonra embriyonun rahim içinde tutunduktan sonra düşmemesi için bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Yatış pozisyonları da bunlardan birisidir. Tüp bebek tedavisi yapıldıktan sonra doktor anneye dinlenmesini tavsiye eder. Doktorun önerileri doğrultusunda yatış biçimi de ona göre ayarlanmalıdır. Embriyo transferi sonrası yatış pozisyonu olarak genelde önerilen yatma pozisyonun yan yatış pozisyonudur. Bu pozisyonda kafayı çok yukarıda bırakmayacak şekilde 1 gün kadar bu şekilde yatmak uygun olacaktır. Bu şekilde yatarken imce yastıklarla destek yapılabilir. Rahat kıyafetler giymek yatarken uygun olacaktır. Embriyo transferi sonrasında en az 1 saat kadar bu şekilde yatmayı doktorlar önermektedir. Uzun süre yatmak ise psikolojik açıdan kişiyi olumsuz etkileyebileceği düşünülürse çok uzun süre yatmaya gerek yoktur. Makul sürede yeterli şekilde yan vaziyette yatmak embriyo transferinde yeterlidir.

Embriyo Transferi Yapıldıktan Sonra Yatmanın Önemi

Embriyo transferi yapıldıktan sonra yatmak önemlidir. Embriyo transferinden sonra yatmanın önemi ilk gün için gerekebilir. İlk günden sonra uzun süre yatmanın çok da faydası olmadığı yapılan araştırmalar neticesinde anlaşılmaktadır. Embriyo transferinden sonra yatak istirahati boyunca kaygı ve stresli bir şekilde olmamak gerekir. Bu açıdan çalışan  bayanların  tedavi sürecinde iş yerinden izin almaları yerinde olacaktır. Psikolojik açıdan özellikle kötü hisseden kişilerin izin almaları daha uygun olacaktır. Transfer işleminden sonra cinsel beraberlik embriyonun tutunmasını engellemez. Aksine daha çok tutunmasını sağlama yönünde araştırmalar mevcuttur. Yatak istirahatinin belli sürede yapılması yeterli olacaktır. Bu da en fazla bir günlük süredir. Daha fazlası embriyonun tutunma şansını azaltabilir. Başarı şansının yüksek olması için doktorun önerdiği şekilde kontrolleri aksatmamak gerekir. Tedavinin gerekliliklerini tam olarak yerine getirmede yarar vardır. Doktorun önerdiği ilaçları da düzenli şekilde kullanmak gerekir.

Normal Yaşamınıza Devam Edin

Embriyo transferinde  tutunmanın gerçekleşmesi için önlem almak yerinde olacaktır. Ancak aşırıya kaçacak şekilde tedbirler almaya çalışmak tutunma şansınız azaltabilir. Embriyo tutunmasının gerçekleşmesi için doğal olan normal yaşama devam etmektir. Bu konuda aşırı kaygı ve stres durumu sonucu kötü etkileyebilir.  Bu bakımdan normal yaşamınıza devam etmeye gayret gösterin. Sporunuzu yapın. Yürüyüşünü yürüyün. Ancak spor yaparken kendinizi zorlayacak egzersizlerden de kaçının. Fazla zorlayıcı egzersiz hareketleri de embriyonun düşmesine neden olabilir. Cinsel birleşmeyi istediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda cinsel birleşmenin tutunmayı olumsuz yönde etkilediği konusunda bir veri bulunmamaktadır. Aksine belirttiğimiz gibi yerinde cinsel birleşme embriyonun tutunma şansınızı arttırabilir. Daima olumlu düşünün. Bebeğinize bir şey olur endişesiyle işinizi bırakmanız gereksizdir. Ancak iş yerinizde yoğun strese maruz kalıyorsanız iş yerinizden belli süreliğine izin alarak bu süreci daha kaygısız geçirmeniz yararınıza olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir