Histeroskopi ile Polip Eksizyonu

Polip ismi ile anılan küçük oluşumlar halk arasında et parçası olarak ta bilinen çoğunlukla iyi huylu çıkan tümörler olarak bilinmektedir. İnsan vücudunun çeşitli bölgelerinde oluşan poliplerin rahim içinde de oluşmaları ne yazık ki mümkündür. Rahimde oluşan polipler, rahim içini kaplayan zar tabakasında köklenir ve burada normalden fazla büyüyerek yine rahim içinde bulunan boşluğa doğru itilip polip olarak karşımıza çıkmaktadır. Rahim içinde oluşan poliplerin oluşum nedeni tam olarak bilinemiyor olsa da östrojen hızı fazla olduğu zaman polip oluşumun söz konu olduğu bilinmektedir.

Polipler farklılık göstermeksizin her yaş grubunda görülebilmektedir. Genç yaş grubunda görülebiliyor olsa da menopoz sonrası dönemde kadınlarımızın rahim içi polip ile karşı karşıya kalması daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Gebe kalmaya engel olmayan poliplerin gebelik halinde düşük olasılığını arttırma gibi olumsuz bir etkisi bulunmaktadır.

Tüp bebek uygulaması sırasında da herhangi bir problem teşkil etmeyen polipler eğer uygulama öncesi tespit edilmiş olur ise polip temizleme işlemi yapılmasının ardından tüp bebek uygulamasının yapılması önerilip tavsiye edilmektedir. Poliplerin varlığı genellikle tesadüfen yapılan kontroller sırasında ortaya çıkmakta ve sonrasında yapılan incelemelerle tespit edilmektedir.

Özellikle rahim içinde küçük küçük ve köşelerde oluşup yerleşmiş halde bulunan poliplerin tespiti ciddi anlamda zor olmaktadır. Bu tür küçük poliplerin rahim ağzına yakın yerlerde daha sık oluştuğu ve rahim ağzının tıkanmasına da neden olduğu görülmektedir. Bu durum düşünüldüğünde, polipler şikayetle belirti göstermediği zaman ne yazık ki kısırlık yaparak gebe kalmaya engel olmaktadır.

Polip tedavisi aşamasına geçilmeden önce oluşan poliplerin tespit edilip doğru tanı konması gerekmektedir. Polip incelemesinde tanı koymak için en fazla tercih edilen yöntem vaginal ultrason yöntemidir. Ancak bazı durumlarda vaginal ultrason yeterli gelemediği için daha kesin sonuç verebilecek yöntemlere başvurulmaktadır. Bu aşamada karşımıza çıkan histeroskopi yöntemi poliplerin teshiş ve tedavi edilmesi konusunda oldukça başarılı bir uygulamadır.

4-5,5 mm çapında olan ince uçlu histeroskopi cihazı ile rahim ağzından girilerek inceleme yapılmaktadır. Histeroskopi cihazının ucunda bulunan kamera ile yapılan görüntüleme ile yerleşen poliplerin teşhis edilip ardından aynı yöntemle temizlenip tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Histeroskopi yöntemiyle başarılı bir uygulama sonucun çıkarılan polipler, alındıktan sonra patalojik inceleme için gönderilmektedir. Tedavi edilen poliplerin sonrasında yeniden tekrarladığı görülebilmektedir. Bunun için tam olarak bir süre verilmemektedir. Özellikle de yumurtlama ile ilgili sorunlar söz konusu olduğunda poliplerin tekrarlanmış olma olasılığı daha çok düşünülmektedir.

Yorum yok

Yoruma kapalı.