Histeroskopi ile Miyom Çıkartma

Histeroskopi; uygulama yapılacak olan alana ucunda kamera olan ince bir boru ile girilerek hem o alanın incelenmesi hem de var olan bir oluşumun alınması, çıkarılmasıdır. Rahim içinde bulunan miyomlar da, ucu kameralı ince bir araçla vajinadan ya da rahim ağzından girilerek alınır, çıkarılır. Histeroskopi ile rahim içindeki miyomlar cihazın ucundaki kesici ya da yakıcı bir aletle alınır. Yaklaşık olarak yarım saat süren bu ameliyat, genel ya da spinal anestezi ile uygulanmaktadır. Uygulama sonrasında hastanede 2-3 saat ya da bir gün kalan hastanın günlük rutin hayatına dönmesi de 2-3 gün sürebilmektedir. Histeroskopi yöntemiyle alınan miyomların yeniden oluşma ihtimali yaklaşık % 20 civarındadır ve genellikle tümüyle yerleşmiş olan büyük miyomlarda histeroskopi kullanılır.

Miyomların hangi durumlarda alınması gerekir?

35- 45 yaş arasındaki kadınların çoğunda rastlanan miyomlar genellikle alınmaz sadece büyüyüp büyümediği düzenli aralıklarla kontrol edilir. Bu bağlamda miyomların çok az bir bölümünün alınması gerekmektedir. Eğer miyom kadının günlük yaşamını rahatsız eden boyutlardaysa ve histeroskopi yöntemiyle bakıldığı halde miyom olup olmadığı anlaşılamadıysa alınmaktadır. Zira miyom olduğu tam olarak anlaşılamayan oluşum kötü huylu bir tümör de olabilmektedir. Bunun dışında çok şiddetli ağrı, yoğun kanama, yanındaki organlara baskı yaptığı için organların çalışamaması ve olası bir gebeliği engelleme durumunda miyomu almaktan başka bir çözüm yolu bulunamamaktadır.

Miyom alındıktan sonra yeniden ortaya çıkar mı?

Miyomlar genetik faktörlü ve östrojen seviyesine bağlı olarak oluşan ve büyüyen iyi huylu tümörlerdir. Bu bağlamda rahim tamamen alınmadığı sürece yeniden ortaya çıkma ihtimali çok az da olsa bulunmaktadır. Bununla birlikte miyom alınması operasyonu sırasında miyomun tamamen alınamaması durumunda da aynı alanda yeniden miyom oluştuğu gözlenmiştir. Ancak altını çizmekte fayda vardır ki; miyomlar için büyüklüğü ve yerleştiği alan göz önünde bulundurularak en iyi tedavi yöntemi seçilir. Histeroskopi veya laparoskopi ile alınan miyomların yeniden çıkma ihtimali çok düşüktür.

Yorum yok

Yoruma kapalı.